• Čtvrtek , 21 Listopad 2024

10 zajímavosti o jaderných zbraních

nucleartesting-620x310Jaderné zbraně – celý svět se jich bojí, ale i přesto se jich jednotlivé státy nechtějí vzdát. Znamenají moc jednotlivých států, protože ten kdo má jadernou zbraň, tak si určuje vlastní podmínky. Jaderné zbraně dokaží zničit zemi během několika málo okamžiku. Pojďte se společně podívat na některé zajímavosti spojených s tímto ničitelem.

1. Jaderné výbuchy jsou asociovány především pro armádní zkoušky, ovšem v roce 1965-1988 v Sovětském svazu provedli více než 100 jaderných výbuchu pro mírové účely. Výbuchy byly prováděny pro činnosti jako jsou vytváření podzemních skladovacích nádrží a nebo k hledání ložisek s nerostným bohatstvím. Ve Spojených státech v rámci podobného programu od roku 1957 do 1973 bylo provedeno 27 výbuchu. Oba projekty se neodehrály bez nehod. Nejméně 3 výbuchy v SSSR kontaminovaly území, ale i v Americe jsou doteď území, které jsou považovány za radioaktivní.

sedan-crater-5[5]

2. Pod pojmem jaderná zbraň si obvykle představíme raketu nebo bombu shozenou z letadla. Nicméně, existují i malé, dělostřelné atomovky, které se odpalují z dělostřeleckých jednotek. Takové systémy se intenzivně vyvíjely v USA a SSSR, ovšem po ukončení studené války, teměř všechny tyto zbraně, obě strany zrušili.

delo

3. 1 července 1946, Američani provedli první test atomové bomby v Bikini Atollu v Tichém oceánu. O čtyři dny později, francouzský inženýr Louis Rear představil svůj vynález široké veřejnosti – rozdělené ženské plavky, které nesly jméno Bikini. Rear vysvětlil svou volbu názvu tím, že bikini by měli budit u lidí výbušnou kulturní reakci Název byl úspěšný taky proto, že jeho první slabika „bi“ znamená dvě části koupacího setu.

blue_bikini_on_the_beach_1109

4. Druhý den ráno, poté co se provalil skandál s Monicou Lewinsky, byl Bill Clinton na setkání s armádním velistelstvím, které bylo zodpovědné za neustálou podporu „jaderného kufříku“. Důstojník požádal prezidenta o kartu s kódem na otevření kufříku, aby jí mohl vyměnit za novou, nacež se Clinton přiznal, že někde tuto kartu ztratil. Nemohl si ani vzpomenout jak dávno kartu s heslem ztratil, takže je možnné, že karta byla pryč už týdny nebo dokonce i měsíce.

kufr

5. V roce 1980 navštivila, ústřední velitelské stanoviště strategiských raketových sil SSSR, inspekce a zeptala se generála co hodlá udělat, když se po příkazu odpálit rakety, kodovaný zámek, neotevře po třetím pokusu. Generál odpověděl, že pro tento případ má uložené kladivo, kterým ten zámek jednoduše rozbije. Většina členů výboru byla pobouřena touhle odpovědí, ale náčelník generálního štábu všechny přesvědčil, že bojový příkaz se musí provest bezodkladně a přítomnost kladiva je v tomto případě oprávněná. Následně se kladivo u zámku legalizovalo a od té doby se nachází vždy u velitelé stratických raketových sil.

1333660694Claw Hammer Angled

6. Během rozsáhlého nukleárního testování v SSSR a USA, od konce 60tých let do začátku 90tých, který zahrnoval celou řadu podzemních jaderných výbuchů, na Zemi nebylo zaznamenáno teměř žádné silné zamětřesení. Avšak skutečnost, že tento vztah není jen náhoda, není dosud prokázana.

seismograpgh

7. Na obálce časopisu „Bulletin of the Atomic Scientists“, který založili vynálezci první atomové bomby se čas od času publikují hodiny, které značí čas do soudního dne. Tyto hodiny ukazují, kolik minut zbýva lidstvu do globálního jaderného konfliktu, tím symbolizují napětí mezinárodních vztahů. Poslední změna hodin byla v roce 2012, tenkrát ukazovaly 11:55. Nejblíže k půlnoci, která odkazuje na soudný den, byly hodiny v roce 1953 a čás byl 11:58. Ve stejném roce USA a Sovetský svaz vyzkoušeli termonukleární bombu.

doomsday-clock

8. Pokud město Hirošima bylo původně vybráno Američany jako hlavní cíl prvního jaderného útoku na Japonsko, tak o Nagasaki můžeme říci, že mělo jednoduše smůlu. Jako druhý cíl totiž mělo být město Kokura, ale vzhledem k silné oblačnosti se americký pilot rozhodl jednat podle náhradního plánu a zautočit na Nagasaki.

Stillman-Hiroshima-690

9. V roce 1960, Spojené státy začaly výrobu mezikontinentálních balistických střel Minuteman. Rakety měli mechanismus ochrany proti náhodnému spuštění – pomocí digitálního tabla, musel operátor zadat kód. Ovšem velitelství rozhodlo, že na všechny podobné rakety, jejichž počet tenkrát dosahoval do 1000, se musí nainstalovat stejný kód – 00000000 (osm nul). To mělo zajistit rychlou reakci při začátku jaderného konfliktu. Teprve v roce 1977 se musela vzít v úvahu možnost jaderného terorismu a velitelství rozhodlo změnit lehký kód, který znali všichni důstojnici, na individuální pro každou raketu.

891516-120703-missile

10. Jako největší umělý, hmotný objekt na světě, který vytvořil člověk, může být považován „hřib“ ze sovětské jaderné bomby AN602, která měla přezdívku „Car-bomba“ a byla testována v roce 1961. Na výšku měl hřib 65 km a jeho průměr dosahoval 95 km.

mushroom-cloud

Related Posts

Leave A Comment