To jak dlouho vydrží člověk bez jídla, závisí na mnoha faktorech. Je známo, že hodně lidi drží půsty, někteří drží hladovku, a někdo shodou okolností zůstávají bez jídla (v zasněžených horách nebo v oblasti zasažené zemětřesením).
Lékaři tvrdí, že zdravý člověk může žít bez jídla po dobu až dvou měsíců, ale musí hodně pít. Koneckonců, člověk umírá na dehydrataci během 5-7 dnů. To jak dlouho člověk vydrží bez jídla, závisí na jeho hmotnosti, zdravotní kondici, klimatu a jeho vůli.
Historicky existuje hodně případů, kdy lidé přežili bez jídla dlouhou dobu a cítili se skvěle, ale v tu samou chvílí, někteří lidí zemřeli hladem v mnohem kratší době. Bezpochyby, silní lidé v dobré fyzické kondici mohou bez jídla vydržet delší dobu, nicméně, tělo musí mít nějaké zásoby tuků. Organismus vždy odkládá zásoby energie ve formě tuků, sacharidů a bílkovin. V první řadě, Během hladu, organizmus začne spotřebovávat karbohydráty a až pak tuky (což je důvod, proč mohutnější lidé mohou být bez jídla déle), a v krajním případě tělo začne spalovat i bílkoviny. A když tělo vyčerpá poslední rezervy bílkovin, začne slábnout.
Dalším nemálo vážným faktorem pro přežití je metabolismus, díky kterému se mění jídlo na energii. Lidé s pomalým metabolismem mají větší šanci vydržet bez jídla. Když tělo nemá dostatek potravy, metabolismus se zpomaluje a ekonomicky spotřebovává přijatou energii jen na nejdůležitější funkce a udržuje tak normální fungování těla.
Kupodivu, ale jedním z nejdůležitějších faktorů je klima. Špatnou zprávou je, že nejenže chladné podnebí, ale i teplo výrazně zkracuje čas, který je člověk schopný vydržet bez jídla. V mírném klimatu, lze vyžít bez jídla mnohem déle.
V roce 1984, skupina dobrovolníků pod vedením Heinricha Ryzhavského a kandidáta lékařských věd Valery Gurvicha udělala 15 denní „nouzový“ výlet na kajaku po řece Běla. Vyrazili na cestu bez jídla a neměli nic kromě vody. Veslovat museli 6 až 8 hodin denně. Tento test úspěšně prošli všichni účastnici, i přesto že nejstaršímu bylo 57 let. O rok dříve, stejný dvoutýdenní „hladový“ výlet podnikla na raftech, po Kaspickém moři, jiná skupina nadšenců.
Jak dopadl experiment v podobě hladovění po dobu 45 dní? Jak Paulus Normantas přežil hldovění na opuštěném ostově? Prosím pokračujte na další stránku.