Oceán (z řečtiny „Okeanos“) je hlavním zdrojem slané vody a hlavní složkou hydrosféry. V tomto článku naleznete zajímavosti a skutečnosi o oceánech.
Oceány pokrývají 71% zemského povrchu a obsahují 97% veškeré zemské vody.
90% veškeré sopečné činnosti se odehrává v oceánech.
Rychlost zvuku ve vodě je 1435 m/s – téměř 5x rychleji, než rychlost zvuku ve vzduchu.
Proč je voda v oceánech slaná? Jak jistě víte, většina řek proudí do oceánu. V průběhu miliard let, každá řeka metodicky a průběžně řeka vymývá soli a minerály tím že protéká po zemském povrchu. Rozpuštěné soli spolu s říční vodou se vlévají do moří a oceánu.
Tlak v nejhlubším bodě oceánu je více než 11 318 t/m2 neboli ekvivalent úsilí jednoho člověka udržet 50 airbusu.
Nejhlubší známe místo na Zemi je tzv. prohlubeň Challenger s hloubkou 11 034 m a nachází se v blízkosti Mariánských ostrovů v západní části Tichého oceánu. Pro představu toho jak je to hluboko, by bylo třeba vzít výšku Mount Everestu a umístit jí do prohlubně a ještě by zbývala více než námořní míle ke dnu.
Mrtvé moře – je nejnižším bodem na Zemi s výškou 396 m pod hladinou moře. Slanost vody je téměř 34% a je 8x slanější než Atlantický oceán a 14.5 slanější než Černé moře. Vzhledem k vysokému obsahu soli, je voda tak hustá, že člověk může bezpečně ležet na povrchu vody a číst si noviny.
Tichý oceán je největší oceán a zabírá jednu třetinu zemského povrchu. V něm se nachází přibližně 25 000 ostrovů (víc než v ostatních oceánech dohromady), z nichž téměř všechny jsou umístěny jižně od rovníku. Plocha Tichého oceánu je 179,7 milionu km2.
Na Antarktidě je stejně ledu, jako je vody v Atlantském oceánu.
Žraloci útočí přibližně na 50-75 lidí ročně po celém světě. Smrtí většinou končí 8 až 12 případů. Ačkoli útoky žraloků přitahují velkou pozornost veřejností a médii a vyvolávají nevole, stojí za zmínku, že z včelích bodnutí nebo úderu bleskem ročně umře desetkrát více lidí. I přesto ovšem, lidé i nadále mají silný strach před žraloky, a taky díky úsilí médií jsou žraloci spojovaní se ztělesněním zla. Pro srovnání, každý rok lidé zabijí od 20 až po 100 milionů žraloku!
Pod hladinou oceánu je 50 až 80% veškerého života, který existuje na Zemi. V současné době lidé prostudovali asi 10% oceánského území, 90% objemu a 85% plochy představují hlubší místa oceánu. Jen pro srovnání, průměrná hloubka oceánu je asi 4 km, kdežto průměrná výše souše je 840 m.
V zátoce Fundy na území obou státu USA a Kanady se odehrávají nejvyšší přílivy na planetě. Voda v regionu se zvedá až do výšky 16 m, což je srovnatelné s pětipodlažním domem.
Prvním Evropanem, který uviděl Tichý oceán, byl výzkumný pracovník ze Španělska Vasco Núñez de Balboa. Nicméně, si neuvědomoval, že před ním objevil oceán, a tak ho nazval Jižní moře. Jméno Tichý oceán dostal oceán od Ferdinanda Mallegana, který připlaval k Tichému oceánu během svých cest a k jeho překvapení nezpozoroval ani jedinou bouři. I když ve skutečnosti je dost často Pacifik zdrojem bouří a tsunami, která ničí města a bere životy mnoha lidem.
V severním Pacifiku je oblast s názvem Great Pacific Garbage Patch neboli východní odpadkový kontinent. Vzhledem k oceánským proudům, se tam v horních vrstvách vody, nahromadilo spoustu plastového odpadu z USA a Asie, pravděpodobně se jedná o více než 100 milionů tun odpadu. Plast, na rozdíl od ostatních odpadků, se působením světelných paprsků jen rozpadá a přitom zachovává strukturu polymeru, takže se podobá planktonu. Ryby a medúzy, ho přijímají za potravu a snaží se ho sníst a přitom nakonec umírají.
Kde se nachází moře, které nemá břeh? O kolik se zvedla hladina oceánu v minulém století nebo kolik stříbra se nachází na dně oceánu? Pokračuj prosím na další stránku.